Nadszedł czas na ZMIANY !!!
Drodzy obecni i przyszli pacjenci mój GABINET MA NOWĄ LOKALIZACJĘ : UL. STASZICA 45 :) Mam nadzieję, że bez problemu traficie. W razie pytań służę pomocą :)
Podaruj to co najlepsze swoim bliskim
W miniony piątek miałam przyjemność uczestniczyć w sympozjum Żywienie w Centrum 2016- Zasady Żywienia Niemowląt i Małych Dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Jeżeli chodzi o aktualne zalecenia karmienia niemowląt nic nowego się nie pojawiło. Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dlatego do 6 msc życia preferowane jest wyłączne karmienie piersią. Przy wprowadzaniu nowych produktów do diety dziecka, warto cały czas karmić piersią do 12 msc życia. Jeżeli mama ma ochotę karmić dłużej oczywiście może.
Niestety niepokojące są informację dotyczące znacznego wzrostu masy ciała u polskich dzieci. Ta sytuacja doprowadziła w polskiej medycynie do momentu podejmowania pediatrycznych operacji bariatrycznych, czyli zmniejszanie objętości żołądka.
Taka operacja ma swoje konsekwencje i jest ostatecznym rozwiązaniem, kiedy wszystkie próby zmniejszenia masy ciała się nie powiodły z różnych przyczyn. Często rodzina nie widzi problemu w wczesnych stadiach rozwoju otyłości, a kiedy podejmowane są próby zmniejszenia masy ciała, rodzina nie współpracuje, a dziecko samo nie ma motywacji do działania.
Mam nadzieję, że mimo tych niepokojących danych, zmieni się w Polsce myślenie o problemie nadwagi i otyłości, które nie są jak się nam wydaje efektem estetycznym, ale chorobą, która prowadzi do kolejnych chorób towarzyszących.
Jeżeli zauważyłeś w swoim środowisku problem skontaktuj się z dietetykiem, aby nie było za późno.
UWAGA !!! Jeżeli nie mogła/eś wysłuchać mojej audycji w Radiu Rodzina, możesz wejść na stronę http://radiorodzina.kalisz.pl/…/porady-dietetyczno-kulinarne i spokojnie wysłuchać.
Czy wiesz, że okres pomiędzy 1-3 rokiem życia jest kluczowy w rozwoju późniejszych preferencji smakowych i nawyków żywieniowych!
To jedna z informacji, którą usłyszeli przyszli i obecni rodzice podczas mojej prelekcji na temat rozszerzania diety niemowlaka w czasie akcji "Planeta Dziecko". Dziękuję za zaproszenie.
Słodkie zakończenie warsztatów kulinarnych w kaliskiej świetlicy "Samarytanin".
Oczywiście dzieci przygotowały zdrowe słodycze bez dodatku cukru :)
Byłam pełna podziwu energii z jaką wykonywali każdą potrawę. Dziękuję za tą pozytywną energię.
W świetlicy "Samarytanin" w Kaliszu prowadzę warsztaty kulinarne na których poznajemy nowe smaki. Tydzień temu tematem naszego spotkania były warzywa i owoce, gdzie wspólnie tworzyliśmy owocowe szaszłyki oraz warzywno - owocowe koktajle. Po warsztatach mamy ucztę, na której jemy to co przygotowaliśmy.
Warsztaty dietetyczne w Świetlicy "Samarytanin" rozpoczęliśmy od etykiety i zachowania przy stole. Na kolejnym spotkaniu poruszyliśmy temat zdrowych śniadań, następnie wspólnie przygotowaliśmy pyszne, kolorowe, a przed wszystkim zdrowe kanapki.
Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem i kreatywnością.
Czy wiecie, że to co jemy w okresie wczesnego dzieciństwa buduje nasze zdrowie w przyszłości? Czy metoda BLW to najlepszy sposób żywienia małych dzieci? A może znacie dzieci, które są niejadkami i rodzice nie wiedzą jak sobie z tym radzić?
To jedne z wielu pytań, które zostaną poruszone na bezpłatynych warsztatach żywieniowych dla kobiet w ciąży.
Zanim jednak to nastąpi, potrzeba Waszych głosów.
Zapraszam Kaliszan/ki do głosowania na Budżet Obywatelski na projekt numer 15 „Czym skorupka za młodu” warsztaty edukacyjne dla kobiet w ciąży na temat żywienia niemowląt i małych dzieci.
Głos można oddać poprzez formularz na stronie internetowej: www.bo.kalisz.pl
Praca dietetyka ma wtedy sens, kiedy pacjent zrozumie co ustaliliśmy i wprowadzi to w swoje życie. Do tego potrzebna jest odpowiednia motywacja oraz pozytywne zaangażowanie.
Ostatnio na wizycie kontrolnej dostałam najlepszy feedback od mojego młodego 13-letniego Pacjenta. Pacjent podszedł do swojej zmiany w bardzo profesjonalny sposób. Na pierwszej wizycie sam zadeklarował, że będzie prowadził dzienniczek żywieniowy, na podstawie którego będziemy korygować Jego sposób żywienia. Podczas wizyty kontrolnej Pacjent przyniósł ze sobą starannie wykonany dzienniczek, który był prowadzony w specjalnie do tego celu przeznaczonym zeszycie. Kiedy otworzyłam pierwszą stronę zobaczyłam kolorową, tematycznie dostosowaną i zrobioną samodzielnie okładkę. Był to bardzo miły akcent i potwierdzenie, że to nie przymus, ale Jego samodzielna decyzja, że chce zmienić Swój sposób żywienia. Dodatkowo wszystko było napisane szczerze, tak jak w rzeczywistości jest i oczywiście już efekty w postaci prawidłowej utraty masy ciała oraz niesamowita energia do działania dalej.
Mam nadzieję, że tak wzorowy pacjent będzie dla nas motywacją, żeby również podejmować zmianę z takim pozytywny zaangażowaniem.
Gdy zaczyna się lato to czas na festyny i akcje plenerowe. Miałam przyjemność, jako dietetyk uczestniczyć w Festynie Rodzinnym na Ogrodach.
Kaliszanie chętnie korzystali z analizy składu masy ciała oraz porad dietetycznych w ramach akcji "Zdrowy Kalisz".
http://www.kalisz.pl/pl/q/aktualnosci/festyn-rodzinny-na-ogrodach
W czasie gorącej pogody często nie mamy ochoty jeść. Może nawet niektórzy się cieszą, że dzięki temu zrzucą parę zbędnych kilogramów. To nie jest najlepsza droga do sukcesu!!! Głodówki są nieodpowiednim sposobem redukcji masy ciała.
Należy się odżywiać dobrymi produktami, dzięki czemu nasz metabolizm jest w dobrej kondycji.
Dobrą odżywczą potrawą są wszelkiego rodzaju KOKTAJLE. Postać płynna w czasie upałów nie będzie obciążać układu pokarmowego, a da nam energię, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.
Oto mała ściąga, co z czym połączyć.
Słońce daje już popalić, więc czas szczególnie zwracać uwagę na nawodnienie naszego organizmu.
Pierwsze objawy odwodnienia to:
- pragnienie oraz zmniejszoną produkcję moczu, który staje się gęstszy oraz przybiera ciemniejszą barwę,
- następnie pojawiają się kolejne objawy takie, jak: wstrzymane wydzielanie potu, skurcze mięśni czy nudności i wymioty.
Doświadczanie któregokolwiek z tych symptomów jest sygnałem, by uzupełnić poziom płynów w organizmie !!!
Minimum dziennego spożycia wody to 2l na dobę (ok. 8 szklanek).
Czytaj etykietę, ponieważ na rynku dostępne są wody źródlane i mineralne.
Podział wód ze względu na zawartość minerałów:
- niskozmineralizowana - do 500mg/l
- średniozmineralizowana - od 500mg/l do 1500mg/l
- wysokozmineralizowana - ponad 1500mg/l
Dla dzieci zalecana jest bardziej źródlana i niskozmineralizowana,
Dla zdrowych dorosłych mineralna średnio zmineralizowana
Sprawdź która woda jest dla Ciebie najlepsza?
http://www.wodamineralna.netmark.pl/
Akcja "Zdrowy Kalisz" to dobry czas na sprawdzenie wielu parametrów stanu zdrowia naszego organizmu.
Dzisiaj jako dietetyk byłam częścią tego programu. Akcja cieszy się bardzo dużym powodzeniem i mam nadzieję, że jest to dobry dla wielu osób początek zmiany dla zdrowia.
Aktywność Fizyczna to podstawa zdrowego stylu życia !!! Moją ulubioną formą ruchu jest TANIEC, dlatego staram się w tym temacie cały czas rozwijać :)
Warsztaty taneczne dają niesamowite możliwości, dzięki nim człowiek lepiej poznaje swoje ciało, przy dźwiękach niesamowitej muzyki :)
Każdy niech znajdzie najlepszą dla siebie formę aktywności. Jeżeli wybierasz TANIEC zapraszam do współpracy.
Wykorzystajcie aktywnie pierwszy majowy długi weekend !!!
Święta Wielkiej Nocy zbliżają się wielkimi krokami. Warto już dzisiaj pomyśleć o świątecznym menu.
Stowarzyszenie Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy przygotowało wielkanocne przepisy.
Wejdź na stronę, pobierz i baw się w kuchenne rewolucje z całą rodziną! Nie bój się nowych smakowych wyzwań.
Czas na małe podsumowanie programu "Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy".
Dzisiejszy poranek rozpoczął się miłym zaskoczeniem.
Na dzwoniącym telefonie zobaczyłam numer angielski, a dokładnie z Londynu. Pomyślałam, że może ktoś się pomylił...odbieram, a tam dwa głosy na przemiennie do mnie mówią, że jestem na antenie, a dzwonią z Polish Radio London (PRL) i mają do mnie pytania dotyczące diety odchudzającej... cały czas myślałam, że to pomyłka, jednak podjęłam wyzwanie i odpowiadałam na zadane pytania. Teraz wiem, że to nie przypadek i przy okazji pozdrawiam mojego wuja, który mnie w Anglii zareklamował.
Świat jak widać jest mały i od dzisiaj poszerzam swoje horyzonty dietetyczne na przestrzeń międzynarodową.
Dzisiaj również zapraszam na audycję radiową do naszego Radia Rodzina w Kaliszu http://www.radiorodzina.kalisz.pl/ na godzinę 17:15. Będziemy rozmawiać o wpływie muzyki na rozwój dziecka, a gościem naszego programu będzie Ania Szkudlarek
Masz problemy z nadwrażliwością pokarmową ukrytą/opóźnioną i nie wiesz jaki produkt może powodować nieprzyjemne objawy? Może cierpisz na zaburzenia trawienia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zaburzenia nastroju, nawracające infekcje itd. ?
Warto zacząć leczenie od kompleksu badań mikroflory jelitowej i szczegółowych badań krwi pod kątem alergii pokarmowych opóźnionych/utajonych w klasie IgG i IgA.
Od dzisiaj rozpoczynam współpracę z Centrum Medycznym VitaImmun z Poznania.
Jakie badania można kupić w Centrum Medycznym VitaImmun?
-FOODSCAN IgG USBIOTEK -FOODSCAN IgG/IgA USBIOTEK -MIKROFLORASCAN -MIKROFLORASCAN PLUS -Profil kwasów organicznych w moczu
Jakie korzyści dla moich pacjentów?
Pacjenci wykupujący badania za pośrednictwem mojego gabinetu otrzymują rabat w zależności od rodzaju badania. Pobrany materiał jest wysyłany do Poznania. Czas oczekiwania na wynik ok 3-4 tygodni.
Więcej na temat badań: http://www.vitaimmun.pl/
Jeżeli masz pytania zadzwoń: 506 461 526 lub napisz: kontakt@m-diet.pl
Jeżeli chcesz sprawdzić kompetencje swojego dietetyka, Polskie Stowarzyszenie Dietetyków daje taką możliwość.
Dzisiaj każdy z nas staje przed pytaniem: Zjeść, czy nie zjeść pysznego pączka?
Pamiętaj umiar to podstawa każdego wyboru żywieniowego. Niech Twój wybór daje Ci radość, a nie frustrację. Postępuj zgodnie z samym sobą!
Ja dzisiaj podjęłam wyzwanie i odchudziłam swoje wypieki. Polecam pieczone w piekarniku pączki.
Nowa piramida zdrowego żywienia wg IŻŻ !
Warzywa i owoce awansowały, co znaczy że powinny być podstawą naszej codziennej diety razem z codzienną aktywnością fizyczną.
Nie masz pomysłu na świąteczny prezent?
Zadbaj o zdrowie swoich najbliższych.
W piątek 11 grudnia miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu "Nowe oblicze autyzmu. Mikroflora, dieta, metabolity w moczu – czy taka diagnostyka ma sens?", zorganizowane przez Centrum Medyczne VitaImmun z Poznania i Fundację Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja” z Kalisza.
Bardzo się cieszę, że w Kaliszu są organizowane tego rodzaju spotkania.
Dowiedziałam się kilku ciekawostek jak na przykład, że rozwija się nowa dziedzina nauki psychobiotyka- czyli leczenie chorób psychicznych np. depresji probiotkami.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem mikroflory organizmu, probiotykami oraz badaniami alergii IgG i IgA zależnych zapraszam na konsultacje dietetyczną po wcześniejszym ustaleniu terminu: 506 461 526.
Czy wiesz, że większość Polaków ma niedobory witaminy D?
Dlaczego tak się dzieje?
Po pierwsze żyjemy w kraju, gdzie w skali całego roku jest zbyt małe nasłonecznienie, a aż 80% witaminy D syntezowana jest w skórze.
Po drugie nasz dieta nie bilansuje zapotrzebowania na witaminę D, ze względu na niskie spożycie ryb morskich.
Dlaczego potrzebujemy witaminę D?
- Jest odpowiedzialna za prawidłową gospodarkę mineralną organizmu człowieka, czyli zapobiega krzywicy u dzieci i osteoporozie u dorosłych. - Wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, - Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych i chorób sercowo-naczyniowych.
Jakie są zalecenia?
Międzynarodowe Stowarzyszenia Medyczne dla Europy zalecają suplementację w okresie jesienno-zimowym.
Osoby od 1-18 roku życia od września do kwietnia 600-1000 IU witaminy D na dobę w zależności od masy ciała.
Osoby dorosłe od października do kwietnia/maja 800- 2000 IU witaminy D na dobę.
Osoby po 60 roku życia powinny suplementować witaminę D przez cały rok.
Podsumowując witamina D jest bardzo potrzebna dla naszego organizmu, dlatego warto rozważyć suplementację. Jeżeli jesteś ciekawy, czy Twój organizm jest odpowiednio nasycony witaminą D, możesz zrobić badanie w tym kierunku i na tej podstawie podjąć decyzję.
Na co dzień jesteśmy atakowani przez różnego rodzaju reklamy, które mówią np. drży Ci powieka weź magnez; Twoje dziecko nie ma apetytu daj mu suplement ...itd. Suplementy diety są dostępne wszędzie. Często wynajdujemy sobie te dolegliwości na który dany suplement ma wpłynąć korzystnie.Bierzemy je na chybił-trafił. Nie konsultujemy się z lekarzem, farmaceutom bądź dietetykiem, czy na pewno jest mi potrzebny.
A suplementy mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie, jak również wpłynąć negatywnie na nasz organizm.
Pamiętaj! Suplement diety nie zapobiega chorobom, nie jest też lekiem więc nie leczy !
Na przeciw naszym wątpliwością został stworzony przez 12 instytucji krótki poradnik konsumenta "Co warto wiedzieć o suplementach diety?" , który można ściągnąć ze strony Ministerstwa Zdrowia http://www.mz.gov.pl/…/…/0005/37436/Poradnik-konsumencki.pdf
Dodatkowo warto wiedzieć, że istnieje rejestr zgłoszonych suplementów: http://www.rejestrzp.gis.gov.pl/index.php/przegladaj/2010
Bądź świadomym konsumentem.
Edukacja żywieniowa jest jedną z dziedzin dietetyki, którą się zajmuję, dzięki programowi "Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy".
Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą w wymiarze edukacji żywieniowej dla dzieci, młodzieży, rodziców, personelu i nie tylko zapraszam na moją stronę edukatora żywieniowego:
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą!
Dlaczego właśnie 14 listopada?
14 listopada urodził się odkrywca insuliny Frederick Banting. Dzięki niemu osoby chore na cukrzycę dostały "kroplę życia".
Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. Prognozy przewidują, że w najbliższych 15 – 20 latach podwoi się liczba chorych na cukrzycę w Polsce.
Chcesz wiedzieć więcej na temat cukrzycy?
Dzisiaj o godzinie 17:30 zapraszam na audycję radiową w Kaliskim Radiu Rodzina http://www.radiorodzina.kalisz.pl/odtwarzacz/medium
Specjalista w tej dziedzinie, Pani dr Elżbieta Dębska przedstawi w pigułce, co to za choroba, jakie są rodzaje, jak ją rozpoznać, oraz jakie są konsekwencje jeżeli jej nie leczymy.
Zapraszam serdecznie.
14 listopada to również szczególny dzień dla Pani dr Elżbiety Dębskiej. Dzisiaj obchodzi swoje urodziny i dlatego można powiedzieć, że nic nie dzieje się przypadkowo.
Pani Elu wszystkiego najlepszego!
Dzisiaj w klasach najmłodszych Prywatnej Szkoły Podstawowej Jagiellończyk w Kaliszu miała zaszczyt prowadzić edukację żywieniową.
Dzieci wykazały się dużym zainteresowaniem przedstawionych tematów, a także bez większych problemów odpowiadały na każde pytanie dotyczące zdrowego odżywiania.
Dziękuję za zaproszenie!
"Dbam o swoją masę ciała- czyli jak to jest z otyłością?"
To temat dzisiejszego spotkania w Szkole Podstawowej nr. 16 w Kaliszu z klasami z 4-6 w ramach programu "Szkoła promująca zdrowie".
Mam nadzieję, że ta wiedza zaowocuje w zmianie nawyków żywieniowych na lepsze.
Dziękuję za zaproszenie!
Dzisiaj 24.10 obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością !!! Według danych z Ministerstwa Zdrowia:
"Na świecie żyje około 1,6 miliarda ludzi z nadwagą. Osoby otyłe to ponad 522 mln społeczeństwa. Liczne badania potwierdzają, że średnio co drugi dorosły Polak ma nadwagę lub jest otyły. Aż 64% mężczyzn i 49% kobiet w naszym kraju ma nieprawidłową masę ciała. Nadmierna waga dotyczy także dzieci i młodzież - ok. 20% populacji w wieku między 10 a 15 rokiem życia. W ciągu ostatnich 15 lat dwukrotnie przybraliśmy na wadze!"
Warto zadbać o swoją masę ciała, poprzez odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczną!
Jeżeli masz wątpliwości czy dobrze się odżywiasz, zapraszam na indywidualną konsultację dietetyczną.
Praca z dziećmi daje zawsze dużo radości.
Wczoraj wraz z uczniami klas 2A i 2B Szkoły Podstawowej nr. 16 w Kaliszu rozmawialiśmy o drugim śniadaniu- dlaczego jest ważne i jak powinno wyglądać pełnowartościowe drugie śniadanie.
Dziękuję za zaproszenie i Wasze aktywne uczestnictwo.
W sobotę w Galerii Tęcza w Kaliszu odbył się finał "Wielkiego Polowania Na Modę". Podczas akcji udzielałam indywidualnych porad dietetycznych, jak również miałam swoje wystąpienie na scenie. Rozmawiałam z Conrado Moreno na temat podstawowych zasad prawidłowego żywienia.
Dzisiaj natomiast miałam okazję odwiedzić swoje gimnazjum nr 4 w Kaliszu, gdzie zostałam zaproszona na Dzień Sportu i Profilaktyki.
Miło było spotkać i porozmawiać ze swoimi nauczycielami.
Dzisiaj w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego" w Kaliszu obchodzony jest Dzień Zdrowia. Dzięki współpracy z Panią dr Elżbietą Dębską miałam przyjemność wygłosić prelekcję na temat "Uczyń żywność bezpieczną".
Młodzież była mocno zaangażowana w ten dzień, promując zdrowie poprzez przebranie.
Wczorajszy dzień był bogaty w edukację żywieniową.
Od rana wykład na temat postaw prawidłowego żywienia dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu. Następnie popołudniu warsztaty w ramach programu ZDROWO JEMY, ZDROWO ROŚNIEMY w Niepublicznym Przedszkolu "Niezapominajka" w Kaliszu. Natomiast późnym popołudniem uczestniczyłam w festynie zorganizowanym przez Publiczne Przedszkole nr.9 w Kaliszu, gdzie rodzice mogli się dowiedzieć o programie " Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy", jak również porozmawiać o prawidłowym żywieniu swoich dzieci.
Podsumowując: BARDZO POZYTYWNY DZIEŃ.
Akcja "Szczęśliwe Dziecko, Szczęśliwa Mama" w galerii Tęcza w Kaliszu, przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Moje stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przyszłe mamy pytały o podstawowe zasady zdrowego żywienia w czasie ciąży i karmienia piersią.
Bardzo się cieszę, że wzrasta świadomość kobiet, jak się żywić, żeby dostarczyć wszystkich składników odżywczych, zarówno dla dziecka jak i dla mamy.
W ten weekend oprócz zjazdu z psychodietetyki, postanowiłam odbyć również szkolenie o dość ciekawym temacie „Testy genetyczne w praktyce dietetyka”.
Wniosek z tego szkolenia jest następujący: Badania genetyczne są coraz bardziej dla nas dostępne oraz dają szerokie spektrum działania bardzo indywidualnego i kompleksowego w zakresie dietetyki i nie tylko...
Dzięki informacjom zapisanym w DNA, świadomie możemy kształtować nasze zdrowie.
Więcej na ten temat niebawem.
- Chcesz coś zmienić w swoim żywieniu
- Nie wiesz od czego zacząć
- Masz obawy, czy dasz radę podjąć zmianę
Zadzwoń pod numer 506 461 526 i umów się na pierwszą wizytę!